Kolejna wycieczka Wędrówek Sosnowieckich

W ostatni czwartek tj. 13 lipca 2017 r. uczestniczyłem w spacerze historycznym po dzielnicy Radocha podczas którego przewodnik PTTK opowiadał o dziejach Radochy i nieistniejącej dziś Abisynii. W trakcie wycieczki pokazał nam ślady dawnego posterunku rosyjskiej straży granicznej i opowiadał o dziejach sosnowieckiego więzienia . Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni ponieważ oprócz poznawczych aspektów historycznych mieli możliwość odwiedzenia największej w regionie oczyszczalni ścieków Radocha II należącej do Sosnowieckich Wodociągów S.A. i przyjrzeć się pracy oczyszczalni ścieków z bliska. Kierownik nadzorujący pracę oczyszczalni Pan Maciej Gryboś zapoznał nas z procesami technologicznymi prowadzonymi na oczyszczalni, których układ przedstawił nam na wieloekranowej tablicy, znajdującej się na dyspozytorni centralnej. Przyjrzeliśmy się również pracy urządzeń bezpośrednio związanych z cyklem technologicznym np. dmuchawom.

Wycieczka ta, kolejna z cyklu „Wędrówki sosnowieckie z historią w tle” miała za zadanie upowszechnianie wiedzy historycznej o Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.

Organizatorem jest Polskie Towarzystwo – Krajoznawcze oddział w Sosnowcu im. Aleksandra Janowskiego a wycieczki prowadzi Grzegorz Onyszko- historyk, muzealnik, Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK oraz Przewodnik PTTK.

W czasie spacerów uczestnicy mogą dowiedzieć się o dziejach poszczególnych dzielnic, o znanych osobistościach które je odwiedziły, jak i o zapomnianych wydarzeniach historycznych, poznać losy zakładów przemysłowych i kopalń zarówno tych znanych jaki tych zapomnianych. Tym razem frekwencja był niesamowita. Podczas wchodzenia wycieczki na teren oczyszczalni doliczyliśmy się 85 uczestników.

Uczestnik wycieczki

Marek Pypno.

 

 DSC06419DSC06445DSC06452DSC06460

POSIADAMY I UCZESTNICZYMY W:

2014goldpl_h.png.jpgDYPLOM.jpgGazele_2012_RGB.pngfairplay.jpgfirma_roku.pngilac.pnglogo_iss-ewatus_rgb.jpgpca.png