Sosnowieckie wodociągi partnerem Muzeum

Pałac Schoena Muzeum w  Sosnowcu zaprasza od 8 marca o godz. 18.00 na wystawę "Edward Gierek. Między wschodem a zachodem". Pierwszego dnia wystawy będzie można zobaczyć akcent Sosnowieckich Wodociągów, które zaprezentują swój saturator z którego można napić się wody - do wyboru z sokiem lub bez.

Saturatory popularne były do początku lat 70 i 80-tych, potem zniknęły z krajobrazu Polskich miast. Prezentowany w czasie wystawy przez Sosnowieckie Wodociągi saturator został zbudowany na wzór urządzenia, które wielu Polaków pamięta z lat młodości. Warto podkreślić, że saturator posiada aktualny Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny oraz pozytywną decyzje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sosnowcu dopuszczającą stosowanie saturatora przeznaczonego do dystrybucji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Ponadto w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników, służby techniczne Sosnowieckich Wodociągów S.A. dokonały poboru wody z wewnętrznej instalacji pałacu Schoena do której zostanie podłączony saturator. Wyniki badanej wody są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 r., poz. 2294).
Urządzenie jest już znane sosnowiczanom. Zadebiutowało w 2017 roku w czasie czerwcowych Dni Sosnowca.
Pomysłodawcy wystawy zgromadzili pokaźną ilość materiałów. Ekspozycja, poprzez narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia, ukaże zarówno jasne jak i ciemne strony sprawowania władzy przez Gierka, pozostawiając ocenę minionej epoki zwiedzającym.

Lata 70. XX wieku w pamięci wielu Polaków zapisały się jako okres dobrobytu, a ówczesny I sekretarz KC PZPR - Edward Gierek jako autor sukcesu gospodarczego i społecznego Polski.  Jednak Epoka Gierka jest nie tylko okresem prosperity, to także trudne momenty w polskiej historii. Jej główny bohater przez część społeczeństwa postrzegany jest jako dobry gospodarz, przez innych jako działacz komunistyczny, na którym spoczywa odpowiedzialność za pacyfikację protestów robotniczych w czerwcu 1976 roku oraz  zadłużenie kraju.
Wystawa  opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z przywódców Polski Ludowej, wplecionej w najważniejsze wydarzenia  w dziejach kraju.

Prezentowane eksponaty i materiały ikonograficzne pochodzą ze zbiorów: Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej S.A., Filmoteki Narodowej oraz Adama Gierka, Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera.

Wystawie, prezentowanej  w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu od 8 marca do 29 kwietnia, towarzyszy cykl wydarzeń:

15 marca 2018, godz. 18.00
"Wokół ludzi władzy PRL - spotkanie z Piotrem Lipińskim
22 marca 2018, godz. 18.00
"Życie codzienne w latach 70. XX w. - wykład, Joanna Kunysz
20 kwietnia 2018, godz. 18.00
"Wokół rodziny" - spotkanie z prof. Adamem Gierkiem
26 kwietnia 2018, godz. 18.00
"Życie artystyczne w latach 70. XX w. - wykład, Ewa Chmielewska
Wstęp wolny!