Przebudowa ulicy Armii Krajowej - budowa nowej sieci wod.-kan.

6,8 milionów złotych będzie kosztowała przebudowa ulicy Armii Krajowej w Kazimierzu Górniczym. Na zlecenie Miasta przebudową zajmie się Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Katowic, które w ciągu najbliższych kilkunastu dni rozpocznie pierwsze roboty. Efekty prac poznamy na koniec przyszłego roku.

Początkowo urzędnicy planowali remont samej nawierzchni. – Zbadaliśmy jakość podbudowy drogi, okazało się, że wymiana samej nawierzchni niczego nie zmieni. Droga za kilka lat znów nadawałaby się do remontu – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 


Na zlecenie gminy została wykonana kompleksowa dokumentacja przebudowy całej ulicy wraz z infrastrukturą. Koszt wszystkich prac szacowany był na ponad 14 mln zł., po zakończonym postepowaniu przetargowym spadł do 6,8 mln zł. – Powstanie nie tylko ponad kilometr nowej drogi wraz z odprowadzeniem wody deszczowej, o co walczyli mieszkańcy skarżący się na powstające po opadach kałuże, ale także chodnik, ścieżka rowerowa oraz ledowe oświetlenie ulicy. Wybudujemy również nowy most nad Bobrkiem, zrobimy to tak, by już w to miejsce nie wracać i ponownie go nie rozgrzebywać – mówi prezydent Chęciński.
Umowę z wykonawcą podpisało miasto oraz Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Nasza część umowy dotyczy budowy nowej sieci wodociągowej oraz kanalizacji, której wcześniej w tym rejonie nie było. Wspólnie zadbamy o komfort mieszkańców, którzy po zakończeniu wszystkich robót będą mogli wreszcie przyłączyć się do kanalizacji – wyjaśnia Magdalena Pochwalska, prezes RPWiK S.A w Sosnowcu.

To nie jedyne zmiany, które można zauważyć w Kazimierzu Górniczym. W Parku im. Jacka Kuronia trwa budowa wartego prawie 3 mln zł. Ogrodu Jordanowskiego. –Jesteśmy na ostatniej prostej przed podpisaniem umowy z SRK w sprawie użyczenia kolejki wąskotorowej wraz z terenami, trwają też modernizacje kilku mniejszych ulic. Nowy wygląd zyska MDK „Kazimierz” i muszla koncertowa – wylicza prezydent Chęciński.